HTML

aloneinthelight

Ez csak a belső gondolataimról szól. Csak nekem. Könnyebb itt tárolni és számomra elérhető.

Friss topikok

  • endre111: nem igazán hiszem, hogy később jobb irányban lesz bármi is más.. (2011.10.10. 21:40) partyztam
  • lelketlen: @cyanide: Egyetértek veled. A család legnagyobb baja, hogy nincs, aki a gyereket nevelje, illetve ... (2011.09.02. 19:17) Generációs ugrások

Címkék

Generációs ugrások

2011.08.30. 12:07 lelketlen

Sokszor tapasztalja az ember az életében, hogy kis és nagy generációk között is akár teljesen más felfogás van, olyan szinte áthidalhatatlan ellentétekkel, melyeket nem lehet feloldani, hiszen ezen generációk akarva-akaratlanul is ellenséges egymással szemben. Miért merem ezt mondani? Láttam már elég ilyen háborút. A szülők nem értik a gyerekeik tetteit, de akár esetleg egy elsős gimnazista és egy végzős között is lehet olyan nagyságrendű értékítéleti különbség, mely már megdöbbentő. Jó példa erre a tipikus rendszerváltás előtti fiatalság, tehát akik akkor élték át a fiatalkorukat. Többségük nem érti a mai világ alakulását, technológiáját, életképét és felfogását. Amíg ő 18 évesen ment el először szórakozni, akkor is kb. a faluban a bálba, addig ma már 12 évesek járnak a discoba. Hogy baj-e az, hogy ilyen fiatalon kiélik magukat és ezzel szemben a gyerekvállalás kitolódik. Szüleink, még 18-24-27 évesen szültek, sőt addigra ha több gyereket szerettek volna, addigra már esetleg 2-3 porontyot is összehoztak. Mai trend az egy maximum két gyerek és az is a 30as éveink elején már inkább. Miért? Mert akkoriban a szakma, majd a munka jött 18-19 évesen, kevesen jártak felsőbb szintre, egyetemre, főiskolára. Ma már inkább a munkáskézből van a kevés, hiszen minden szülő azt szeretné, hogy az ő gyereke jobb körülmények között éljen. Ezért is van az, hogy sok mai fiatal nem ismeri a fizikai munkát, vagy csak szimplán például a vidéki életet. Ez nem biztos, hogy rossz, hiszen a világ is változik, nem lehetünk bőgatyás betyárok az űrhajók korszakában, de azért megfeledkezni sem szabad a múltunkról. Mi a generációk közötti különbségek pozitívuma? Talán az, hogy a fiatalabb generációk már képesek az öregebbek hibáit felismerni, mint az elavult és gazdaságtalan benzinfalók helyett manapság a kis fogyasztású járművek uralják a piacot, vagy, mint a vetésforgó mezőgazdaság, vagy ennek a továbbfejlődése, a vegyszer minimalizált intenzív mezőgazdaság. De ugyanilyen példa lehet a megújuló energiaforrások térhódítása. Negatívumként a divat vagy a nemi élet kiégését tudnám példaként hozni. Attól nem leszel nagyfiú vagy nagylány hogy 12-13évesen már szexelsz, hiszen a valódi érzékiségéhez még gyerek vagy.

 

huhh kicsit szétesett ez a bejegyzés. Talán az ebédszünet miatt is. Végül is miért írtam ennyi mindent. Mert rengeteg érvet tudok negatív és pozitív oldalon is felsorolni, habár lehet felesleges, hiszen a nálam idősebbek csak szörnyülködnek, a fiatalabbak meg csak nevetnek rajta. Az én generációm pedig? Pedig általában bólogat, mert ilyenek vagyunk mi, a generációk összetartanak :D

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://aloneinthelight.blog.hu/api/trackback/id/tr393190293

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

cyanide 2011.09.01. 23:28:08

A gyerekvállaláshoz. mindenképpen szeretnék hozzászólni. Totál zsákutca, ami most van. Ahol magasabb a várható élettartam és a nyugdíjasok még tényleg élnek és nem kórházba járnak csak, ott tudnak segíteni idősebb korukban is az idősebben szülőkké váló gyerekeiknek. De nálunk aki meg is éli a nyugdíjat az addigra teljesen leamortizálódik és/vagy anyagilag sem teheti meg, hogy segítse az unokáit, gyerekeit akár csak az idejével.
Alapvetően tényleg az a probléma, hogy rengetegen vannak a felsőoktatásban. Se nem aktívak, se nem csinálnak gyereket. Most ezt magam ellen is mondom. Mert rám is igaz. Nagy gyerekek vagy inkább kis nyugdíjasok. Az EU 30-40-50% diplomást célzott meg. A Népesség fele csak 30-on túl kerül olyan helyzetbe, hogy tényleg elgondolkodjon a gyerekvállaláson. 1-et még csak bevállal, de ugye átlag 2,1 kéne a népesség szinten tartásához. 5-8 év munkaviszony után elmegy szülni, amikor már szerez tapasztalatot, eladhatóvá válik a tudása? Sztornózza az egészet? Hülye, aki ezt feltételezi. És a gyakorlatban tényleg nem is működik a dolog.
Arról nem beszélve, hogy a természetet sem lehet átbaszni. A nemi érés sem véletlenül kezdődik akkor amikor. Kicsit abszurd, hogy a nemi érettségtől számítva 10+ év mire reprodukálódni kezdhet az ember. Aztán meg a legtermékenyebb éveiben teljes erőből küzdenie kell a megtermékenyülés ellen, mert különben a társadalom szélére sodródik.
Az előző rendszerben 100%-os foglalkoztatottság mellett nem volt talán annyira nehéz a gyerekvállalás. A nőknek pedig elég behatárolt munkalehetőségeik voltak. Nem számított, ha kihagy néhány évet, a technika, a fejlődés a határon megállt, nem volt verseny semmilyen téren. Könnyűiparban, ha dolgoztak, tanár, orvos, felszolgáló, most meg már bármi. Részmunkaidőre is max irodai munkánál van esély, Elkerülhetetlen, hogy kiessen valamennyi időre egy szülő nő a munkaerőpiacról. Valahogy az össztársadalmi hasznossága nem mutatkozik meg annak, hogy a középréteg reprodukálná magát. Arra gondolok, hogy lehet anyagilag egy cégnek nem éri meg foglalkoztatni részmunkaidőben, de ha nem fogyna a népesség és nem állna fejre a korfa, akkor az mindenkinek sokkal jobb lenne és nem kéne a sok bevándorló. Aztán ha már nem kellenének, akkor lehetne nekik akár feltételeket szabni és kiszállni a seggükből.
Az is nagy ferdítés, hogy ráfizetéses egy részmunkaidős ember alkalmazása. Szerintem nyugdíjig éppen elég hasznot tud összehozni egy ember, néhány évig kevesebbet, az ok, de azért nézzünk már messzebbre is, oda a nagy szakadék felé, ami felé megyünk.
Nagy átverés a modern élet. A internet jó benne, de minden más egy nagy abszurd szemforgatás és hazugság. Amit írtam a személyes véleményem és az állítások helyessége is megkérdőjelezhető. Ha gondolod moderáld ki.

lelketlen 2011.09.02. 19:17:41

@cyanide: Egyetértek veled. A család legnagyobb baja, hogy nincs, aki a gyereket nevelje, illetve ott az oktatás teljes összeomlása is, ami részemről már azt is megkérdőjelezi, hogy egyáltalán elég értelmesek, képzettek és okosak lehetnek-e a gyerekeim. Például lehetnek-e okosabbak, mint mi? Hiszen egyre kevesebb dolgot tanítanak nekik, egyre kevésbé ismerik a világunkat. Mit várjunk majd el tőlük, hiszen az USA-ban már 12 államban nem tantárgy az írás, hanem már a gépírást oktatják. Mi lesz velük is, megint majd eljön a kor, mikor X-el írják alá az emberek, mert nem tudják a nevüket leírni...
süti beállítások módosítása